Zakoupení destilátoru pro výrobu hydrolátu

( květových vod)

20160411-153427-resized.jpg

Než si zakoupíte destilátor, je potřeba, abyste ovládali alespoň základy. Nás tyto základy naučila firma yasminka.cz.

Proto doporučuji obrátit se na tuto firmu. Pokud začnete bez jakékoliv přípravy, berete si riziko neznalosti na sebe. Já odmítám každému zvlášť vypisovat, na co si dát pozor a na co ne. Je to velmi energeticky náročné a i my, než jsme se do toho s manželem pustili, jsme absolvovali pár kurzů. Vyhnete se pak osočování dodavatele destilátoru třeba za to, že vám nedal návod v češtině, ale ve španělštině. V České republice neexistuje ani česky psaná knížka o hydrolátech. Pouze objednat v angličtině z ciziny.

Každý soudný člověk, než si koupí nějaké takové zařízení, by měl o tom vědět aspoň základy!!!! Mít v úctě bylinky, přírodu a v pokoře začínat. Destilátor není hračka, a i když nyní nastal takový zájem o destilaci vlastních hydrolátů, je potřeba vědět aspoň jak začít. Pár rad vám vypíši zde dole, ovšem to ostatní už je na vás. 

Na jaře 2017 vyšla první knížka v českém jazyce o hydrolátech.

knizecka-yasminky.jpg

 

A tyto mám v angličtině. Na konferenci o destilaci nám doporučili tuto knížku:

hydrosol-kniha.jpg

A já si vyhledala a zakoupila tuto knížku:

kniha-o-hydrolatech.jpg

 

Při nákupu destilátoru je potřeba dávat si pozor, aby u něj byl název essential. Jinak si objednáte destilátor na alkohol. My máme destilátor od tohoto dodavatele. Také nejlepší a nejkvalitnější je z mědi.

BOHUŽEL JSME ZJISTILI, ŽE V TÉTO CHVÍLI NEEXISTUJE V ČESKÉ REPUBLICE DODAVATEL DESTILÁTORŮ. ODKAZY ZDE UVEDENÉ UŽ NEFUNGUJÍ. JAKMILE NĚCO NAJDEME, DÁME FUNKČNÍ ODKAZY. ZATÍM JE MOŽNÉ KOUPIT POUZE ZE ZAHRANIČÍ.

My máme 30L komplet. Klikněte zde.  Tento dodavatel je úžasně vstřícný, perfektní chování, opravdu bylo radost s ním komunikovat. Zboží po zaplacení bylo celkem rychle doma. Na splátky nebere.

Moje klientka si objednávala kolonu ( tak se tomu destilačnímu přístroji říká) zde: klikněte.

Komunikace prý byla tady u této firmy náročnější, nicméně již má svého mazlíka doma

( tak se tomu říká u nás smajl.jpg).

Co je to ten hydrolát?

2016-05-09-16-53-56-resized.jpg

Hydrolát, neboli květová voda, je vedlejší produkt při destilaci éterického oleje. Na výrobu éterického oleje je potřeba několik kilo, až tuny, siličnatých rostlin, které v sobě mají éterický olej. Ne každá rostlinka éterický olej má. Je potřeba vědět, jak se který éterický olej používá, jejich bezpečné používání, dávkování atd. Pokud destilujete bez odborných znalostí, je to na vaše riziko. 

Na fotce hydrolát z Řebříčku a to modré je éterický olej z Řebříčku, který obsahuje biochemickou látku zvanou chamazulen. 

rebricek.jpeg

Pro vysvětlení, co je éterický olej Klikněte zde. Po rozkliknutí tohoto odkazu je můj popis z destilování v Africe z podzimu roku 2014 s firmou yasminka. Nyní nás čeká opět, tentokrát jarní destilování v roce 2017. Opakování matka moudrosti. smajl.jpgA také to byl tak nádherný zážitek, že už nám je smutno. 

Takže éterický olej u nás nelze vyrobit a to z toho důvodu, že v České republice je málo těchto rostlin. Nicméně hydrolát - to je ta voda, která vznikne destilací - vyrobit jde. Hydrolát je odborný název pro více známé květové vody. Květové vody se destilují z květů. Pokud se destiluje z lístků, plodů atd, je to hydrolát, anebo také hydrosol. Ten je léčivý, nese v sobě díky destilaci bioaktivní látky a informaci rostlinky. Mohou ho používat jak malé děti, tak staří a nemocní človíčci. I zvířátka. Je jemnější než éterický olej a tudíž bezpečný. Lze užívat např. těmito způsoby:

- do krémů ( růžová, neroli - tu si teda asi jen tak nevyrobím sama)

- místo pleťových vod ( petrželová na akné)

- do osvěžovačů ( v létě okurková, mátová na osvěžení, levandulová proti komárům do rozprašovačů atd)

- léčení hnisajících očí ( vlastní zkušenost s heřmánkovou a růžovou květovou vodou stříkanou přímo do očí)

- na vlasy ( vynikající rozmarýnový hydrolát - podporuje růst a sílu vlasů, lesk - vlastní zkušenost )

- léčba kůže ( jahodová na pigmentaci, okurková na dehydrovanou pleť, růžová proti vráskám atd)

- na řezné rány, kožní problémy ( řebříčková, měsíčková, pistáciová)

- na výrobu parfémů ( růžová, neroli, khella)

- mohou se konzumovat ( Znáte - li zdroj a víte, že je to opravdu přírodní hydrolát a bez konzervantů.)

- a další, které mě určitě v této chvíli nenapadly smajl.jpg

sklo.jpg

Pokud je kvalitní hydrolát, tak by měl vydržet v lednici i dva roky. Nám ovšem rychle zmizne, takže neposloužím kvalitní informací. Určitě se začne cuckovat nebo prostě něco, podle čeho poznáte, že je v háji. smajl.jpgMěří se i jejich pH. Mají většinou od 4 - 7. U hydrolátů nesmí být hodnata menší jak 4 a větší jak 7. Výjimkou je květová voda Neroli, která má více jak 7 a používá se vnitřně na odkyselení organismu. ( informace od firmy yasminka Kyjov). Na fotce vzorové pH našeho vydestilovaného hydrolátu z medu, vosku a propolisu. 

mereni-ph.jpg

 

Jak velký destilační přístroj?

Vlastníme 30L a do toho se vejde tak 1 - 2.5 kg rostlinky. Vydestilujeme tak 1l opravdu kvalitního hydrolátu. Ten druhý litr je také fajn, ale už to není taková síla. Takže z toho vyplývá, že 1 kg rostliny = 1l kvalitního hydrolátu. My máme takto velký z toho důvodu, že pracujeme denně s hromadou lidí, pořádáme kurzy Výroby domácí kosmetiky, různé kurzy, přednášky  a spotřeba je větší. Vám stačí na doma méně litrů. Tak řekla bych, aby to mělo cenu, tak těch 10l. Vždy je třeba počítat výnostnost 10% z bylinky. Takže pokud se vejde 500g rostliny do toho 10l, tak z toho vyjde 5 dcl hydrolátu. A to je pro domácí použití krásné!!! 

destilace.jpg

Destilátor vám přijde bez hadiček a bez florentské nádoby. Vše je potřeba si dokoupit buď v železářství, nebo domácích potřebách. Florentskou nádobu na internetu, případně v lékárně na potřeby nebo co. My ji máme z netu. 

mata.jpg

Než začnete destilovat rostliny, zvažte si množství, které do destilátoru dáváte. Pokud se vám vejde 200g rostliny, pak vydestilujte nejvíce 200ml hydrolátu. 

Doba destilace se liší rostlinka od rostlinky. Také podle velikosti vašeho destilátoru. Nám trvá v 30l destilátoru destilace přibližně 3h. 

Po destilaci destilátor čistíme. To znamená, že ho na 3h pustíme znovu, ale s čistou vodou a bez rostlinek. 

Můžete destilovat bylinky jak čerstvé, tak sušené. Názory se různí. My preferujeme čerstvé. 

Destilovali jsme jahody a okurky. Toto vše nás naučila firma yasminka.cz.

Při destilaci je potřeba udržovat v chladící nádobě studenou vodu. 

 

 

Jak se vyrábí hydrolát?

Máme dvě cesty.

První: vložíme bylinky do vody, zapneme pod tím oheň a ta pára jde trubkou do ochlazovací nádoby, kde se zase, srazí a do připravené lahvičky kape hydrolát. Tento způsob jsme zatím nedělali.

Na fotce vidíte spodní baňatou nádobu, do které se dává voda. Nad ní štíhlou nádobu - to je ta s tím sítkem místo dna, do které se dávají rostlinky. A pak vidíte táhnoucí se tyč, která vede do další nádobky. V této nádobce je studená voda, kterou stále udržujeme studenou. Je to díky tomu, že v té tyči, trubce, je ta pára s léčivými látkami vytáhnutými z rostlinky a v té studené vodě se zchladí a začne kapat ten hotový hydrolát případně, pokud je siličnatá rostlinka a véélkéé množství, i éterický olej. Například šeřík nemá žádný éterický olej. Takže éterický olej z šeříku neexistuje. 

20160509-094436-0-1-resized.jpg

Druhý: dáme do spodní baňaté nádoby vodu, do nádoby se zabudovaným sítem bylinky. Jakmile se zahřeje voda, pára prochází tou nádobou nad ní, naruší folikuly a žlázky rostlinky, bere s sebou léčivé látky a v trubkách vedených do nádoby se studenou vodou se pára srazí a kape hydrolát.

20160521-174451-resized.jpg        received-1100667833328362.jpeg

 

Pokud je to rostlinka siličnatá, tak i trošilinku éterického oleje. Ta tekutina je pak jako kdyby mastnější. Nám se podařilo pomocí tzv. florenské nádoby zachytit při destilaci šalvěje lékařské 0,5 ml éterického oleje. HÉÉČ. smajl.jpg

received-1091938880867924-resized.jpeg

 

Tu spodní nádobu pokládáte na tepelný zdroj. My jsme si pořídili plynovou bombu. A to i z toho důvodu, abychom mohli vzít bombu a jít destilovat do přírody. Jinak samozřejmě postačí i elektrická plotýnka. Přemýšlíme, že zkusíme udělat táboráček a destilovat živým ohněm. Prostě, zdroj záleží na vás. 

20160523-205459-resized.jpg   

A protože destilovat nás učila firma yasminka, tak po jejím vzoru obkládáme destilátor kameny, pouštíme hudbu, případně Pitulník žlutý, nazývaný i jako Hluchavka žlutá, jsme destilovali při úúžasném filmu Červený stan. smajl.jpg

Rostlinky destilujeme tak, jak cítíme. Například rmen jsme destilovali i s kouskem stonku. Ale vy můžete destilovat jen květy. 

20160523-122217-resized.jpg

Doba destilace trvá u nás, v tom 30l tak cca 3-4h. Destilujeme pomalinku. Je dobré kontrolovat teplotu na teploměru a udržovat ji stálou. Tak kolem 90 stupňů. 

Vsevjednom.cz