Zde uvádím použití a účinky různých druhů hydrolátů, které jsem s manželem destilovali sami. 

Seznámila jsem se s úžasnou osůbkou, paní Kateřinou Kloudovou, která miluje aromaterapii a vše o hydrolátech, a nejen o nich, má vypsáno na svých stránkách. Já mám málo času vypisovat, a tak jsem šťastná, že zde mohu dát odkaz na její stránky, kde si hezky počtete. Klikněte zde.

 

Hydrolát je vedlejší produkt při destilování éterických olejů. Je to destilovaná bylinková voda, která přebírá účinky bylinky, z které je destilovaná. Narozdíl od éterického oleje, je hydrolát, (známý též i pod názvem květová voda), jemnější, a v mnoha případech vhodnější pro děti, nemocné lidi a staré lidi. slunicko.jpg

Hydroláty, námi vydestilované, s manželem užíváme vnitřně. Užíváme je buď zředěné vodou, anebo nezředěné. Nezředěné užíváme pouze v malém množstv,í cca 1 ml, jako první pomoc. 

Profesionální firmy prodávající hydroláty a éterické oleje musí prokazovat kvalitu prodávaného hydrolátu, či éterického oleje, různými papíry a doklady. Účinky a biochemické látky se měří na přístroji zvaném chromatograf. Máme mezi klienty lékaře, biochemiky a farmaceuty, takže jsme dostali pozvání do jedné takové laboratoře. 

Co je éterický olej a jak se získává, klikněte zde.

Jak se destiluje hydrolát, klikněte zde

hydrolaty.jpg

Hydroláty skladujeme ve skle a v lednici. Tyto lahvičky obzvlášť milujeme. Jsou skladné a krásně se v nich hydroláty, a nejen ty, vyjímají. To modré v té jedné lahvičce je hydrolát z Řebříčku. Proč je modrý, se dočtete níže. 

sklo.jpg

Majoránka

majoranka.jpg

Dostali jsme od paní ing. Věry Žďárské z Bylinkové zahrady ve Valticích 1 kg majoránky.

Destilovala se nejpomaleji ze všech bylin, které jsme zatím destilovali. 5 hodin destilace necelého 1 kg rostliny vyneslo 0.5l hydrolátu a 4 ml éterického oleje. 

Majoránka je jedna z mála protikřečových bylinek. Výborná na zklidnění nejen kašle, nachlazení, žaludku, ale i psychiky. Náš pejsek Ťapík ji zbožňuje. Ráda míchám jak malým dětem éterický olej majoránku na spinkání: majoránka + mandarinka, tak dospělým psychicky přetáhnutým lidičkám: majoránka + datle. 

Na menstruační křeče:

Smíchejte polévkovou lžíci rostlinného oleje se 4 kapkami majoránky, 1 kapka kozlíku, 1 kapka heřmánku římského anebo 1 kapku levandule. Potírejte podbřišek a bedra. 

Kozlík by měl podle análů lidem smrdět, ale na mých kurzech jde na dračku. slunicko.jpg

Řebříček

 

Kontryhel

Med s propolisem a voskem

Máta

mata1.jpg

Máty jsme destilovali toto léto celkem 3 druhy. Na fotce je máta švýcarská. Jinak jsme destilovali ještě mátu peprnou a . Z těchto tří druhů se nám nejvíce líbila máta peprná. 

Slaměnka

Borovice přímořská

borovice-primorska.jpg

Dovezli jsme si ji z dovolené z Itálie. Z 1.6 kg nových výhonků jsme měli i 2 ml éterického oleje.

Borovice přímořská se řadí více k elementu vody, než borovice lesní. Ta patří do elementu kovu. Element vody se řadí k ledvinám, kov k plícím. Borovice je i v Bachových esencích pod názvem Pine a působí, mimo jiné, i na pocity viny. Kurz Aromaterapie a propojení s elementy, Bachovými esencemi klikněte zde

Jahoda

Meduňka

Kopřiva

Pistácie

pistacie.jpg

Měli jsme 1.8 kg rostliny a z toho 1 ml éterického oleje. Hydrolát i éterický olej z větviček a lístečků tady na českém trhu prodává firma yasminka

Kostival

Estragon

estragon.jpg

Estragonu jsme měli tak 1.6 kg a z toho 3 ml éterického oleje.

Je to velmi zajímavá bylinka. Egypťané ji prý používali na hadí uštknutí. Avicena se o něm zmiňuje ve smyslu, že zlepšuje náladu. Tomu věřím, protože se jako jeden z mála éterických olejů používá na prdíky a grkíky i u dospělých. Z toho vyplývá, že je výborný na žaludek a nervy. Posiluje nervovou odolnost. Je výborný na imunitu. Protikřečový, takže super při menstruačních bolestech. A prý i na sennou rýmu. Tak to jsem ještě jako jediné nezkoušela.

U éterického oleje se při míchání nesmí překročit 1% dávkování, je velmi silný a kontraindikovaný v těhotenství. Také ho nepoužívám u dětí. Obsahuje chemickou složku kumarin, proto je fotosenzitivní. Používám ho do směsí tak na 14 dní a dost. Doporučuji u éterického oleje opatrnost a raději konzultaci s Aromaterapeutem. Hydrolát je jemnější a bezpečný. 

Směs pro dospělého člověka proti nadýmání ( také mám dotazy tohoto rázu):

Třezalkový, kmínový a mandlový rostlinný olej tak 50 ml a do toho kápnout 2 kapky estragonu, 2 kmínu, 2 fenyklu, 1 kardamom. Potírat podbřišek a bedra. 

Šalvěj lékařská

Jalovec

Okurka

Hluchavka

Rmen - Heřmánek římský

Meduňka

Khella

Cypřiš

Tymián

Petržel

Rozmarýn

Pelyněk

Měsíček

mesicek.jpg

Hydrolát z Měsíčku je ÚÚŽAS. Zvláštně von,í a nejen pohled na ty překrásné květy, ale i ta vůně vás vnitřně rozveselí tak, že vypadáme jak rozesmátý měsíček. smajl.jpg

Je silně hojivý amohou ho i děti. Je výborný na zapařeniny, akné, poranění, pohmoždění. Dokonce i na hnisající vředy, dekubity, vnitřně prý na záněty tlustého střeva. Na plísně. Většinou jsme si s manželem dělali měsíčkový macerát - olej a v něm naložené květy tak 3 týdny. Hydrolát máme poprvé a hned jsem si ho šupla do mých nosních kapek z hydrolátů. Prý je antibiotický. A co jsme mu z manželem evidentně při destilaci přisuzovali byl náš přiblblý úsměv na tváři. Myslím, že zklidňuje psychiku a hladí srdce. 

Nosní kapky z hydrolátů:

Vznikly náhodou. Neměla jsem po ruce žádný éo, žádný rostlinn olej, nic. Bylo léto, vedro, a představa ,že si dávám do nosíka olejové nosní kapky mě děsila. Tak mi manžel řekl: " Stříkni si do nosu hydrolát!! To by ti mohlo miláčku pomoci." Tak jsem si ho tam teda stříkla. smajl.jpg

Namíchala jsem si do rozprašovače hydrolát z máty peprné, řebříčku, slaměnky a měsíčku. V hydrolátech je vždy trošku éterického oleje, zároveň samotný hydrolát je léčivý, takže když se stříkne do nosíka, proteče na mandle a léčí všude, kam vleze. 

Perila

hydrolaty-1.jpg

Perilu jsem doposud znala jako rostlinný olej, který velmi ráda používám na ekzémy a nachlazení.  Ale paní ing. Věra Žďárská z Bylinkové zahrady nám ji donesla a říká: " Zkuste perilu. Může to být zajímavé." A bylo. Perila doslova zaperlila. smajl.jpg

Je to rostlinka z velkými listy a náádherně voní!! I výsledný hydrolát je nádherný. Obsahoval i 1 ml éterického oleje. Úplně nás s manželem nadchnul. Sice jsme při napití neředěného hydrolátu viděli všechny svaté, jaká je to síla, ale pak jsme se oba shodli, že je to úžas. Rozlinul se nám, po počátečním šoku, perfektní pocit čistoty. Takto jako Perila nám dělá dobře pouze rostlinný olej z  Černuchy. O Černuše čtěte zde

Perila se používá na autoimunitní onemocnění, kašle, chřipky, horečky. Sama cítím, že odhleňuje. Výborná na záněty. Prý i gynekologické, ale představa, že si tak silný odvar nanáším "tam", mě v této chvíli děsí. smajl.jpg

Prý má silné konzervační účinky, je antioxidační a z těla vylučuje jedy. Tak tomu poslednímu věřím. Po napití neředěného hydrolátu jsem vyloučila jakoukoliv myšlenku na cokoliv. 

 

Vsevjednom.cz