Studenti Filosofické fakulty dali otázky ohledně EFT zakladatelce a mé učitelce EFT u nás, v ČR.

Dobrý den paní Katayama,

 
jsme studenti psychologie na Filozofické fakultě UK. Vaše metoda nás zaujala a rádi bychom se o ní dozvěděli více.
 
Máme za úkol zpracovat nějakou novou metodu a máme k ní nalézt, co nejvíce informací, případně se i spojit s někým, kdo to zná. Vzhledem k tomu, že po počátečním hledání, považujeme Vás jako tu nejodpovědnější osobu, obracíme se přímo na Vás. 
 

ZDE JSOU OTÁZKY A ODPOVĚDI ZDENY KATAYAMY POD NIMI:

Klady

1) Studenti:
 
obecně jsme dospěli k tomu, že metoda funguje (na základě výzkumů a zkušeností z internetových diskuzí).
 
Zdena Katayama:
 
Ano metoda má dlouhou historii a její úspěšnost je ověřená spokojenými kleinty po celém světě.
 
2)Studenti:
 
je dobré, že se klientovi dá do ruky nástroj, který může používat, když ho bude něco trápit (to hodně lidem podle nás pomáhá)
 
Zdena Katayama:
 
Ano, klient si může do určité míry, která závisí na mnoha aspektech, pomoci sám od  mnoha problémů prakticky kdykoli a kdekoli.
 

Rizika

1) Otázka:
 
potenciální riziko při otevření těžkých témat - terapeuti EFT nejsou psychologicky vzdělaní, takže nemají adekvátní nástroje pro tyto situace.
 
Odpověď:

Psychologické vzdělání je filozofické vzdělání. Naši terapeuti mají teoretické vzdělání, ale hlavně mají praktický terapeutický trénink, sebezkušenost a supervizi. Na práci s traumaty je v tréninku vymezena speciální část. EFT trauma řeší rychle, efektivně a pro klienta velmi "bezblolestně". Klient se nemusí traumatem znovu zdlouhavě zabývat a prožívat ho, což by pro něj bylo velmi stresující. EFT klade důraz a jeho cílem je odstranit nežádoucí emoční a fyzické prožitky související s traumatem. Jejich odstraněním dochází k percepčním změnám a klient dokáže traumatickou situaci vnímat s nadhledem, z jiné perspektivy bez emocí a fyzických prožitků.
 
2) Otázka:
 
původ metody není vědecky ověřen
 
Odpověď: 
 
Metoda EFT byla úspěšně podrobena mnoha studiím. Prostudujete-li podrobně internet, najdete mnoho studií, které dokazují úspěch EFT. V americe byla provedena velmi rozsáhlá a úspěšná studie použití EFT na vojenských veteránech. Výsledky zdaleka přesáhly výsledky klasické psychologie.
 
3) Otázka:
 
systém vzdělávání je dostupný každému - do výcviku se může přihlásit kdokoliv, rozhoduje jen to, jestli na to má finanční prostředky či nikoliv, nejsou tam žádné požadavky
 
Odpověď:
 
Ano, stejně jako ke studiu psychologie, se do výcviku může přihlásit každý, kdo má střední vzdělání ukončené maturitní zkouškou. Další požadavky jsou asi také stejné: dobrý zdravotní stav, dobré komunikační a prezentační schopnost, samostatné myšlení, přesnost, schopnost přijmout zodpovědnost, kultivované vystupování.
 

4) Otázka:

velký rozkol terapeutů - někteří terapeuti kromě EFT dělají aktivity, které nám přijdou již za hranou (např. terapie víl a jednorožců)
 

Odpověď:

Ano, toto téma mě také velmi znepokojuje. Mnoho lidí dělá z metody EFT, která je i ve světě velmi uznávaná, ezoterický paskvil. Míchají jí s všemožnými metodami, vytvářejí si její všemožné nemožné varianty apod. Je to škoda a ničí to její pověst i kredibilitu. Bohužel s tím se u nás nedá nic dělat a v mých silách není zkontrolovat každého. Spousta lidí se tu za terapeuty vydává už jen po přečtení knih a shlédnutí videí. Můj institut spolupracuje s lékaři, psychology i psychiatry. Naším cílem je tuto skvělou a hlavně funkční metodu rozšířit a umožnit lidem efektivní řešení problémů na profesionální úrovni.

 

Vsevjednom.cz