Iris - kostatec

kosatec-kolaz.jpg

 

Tato vůně a tento éterický olej me velice zaujal. Můj manžel se snažil pěstovat Kosatce 7 let. Až po 7 letech se mu chytil a takto krásně vykvetl a rozmnožil se na naší zahrádce. (viz fotka)

Naše doměnka je, že se Kosatcovi začalo dařit až ve chvíli, kdy nám naše přítelkyně Věra Žďárská z Bylinkové zahrady ve Valticích darovala bílé kosatce, které jsme nasadily kousek vedle. V té chvíli se ,, naše " fialové kosatce daly dohromady a začaly takto mohutně růst. 

kosatec-kytka.jpg

 

To by odpovídalo i psychologickému profilu Kosatce. V análech se můžete dočíst, že je na velký smutek a opuštěnost. Že pomáhá přijmout sebe sama. Takže našemu Kosatci bylo smutno, cítil se sám. Dostal kamarády a jak se mu daří!! smajl.jpg

Co se týče samotné rostlinky, je to léčivka. Věděli jste to? Prý se používal i na samotný syfilis!!! Odvar z kořenů se používá na kožní problémy - přímo na otevřené rány, ale i na ekzémy, jaterní potíže. Krásně jsou účinky Kosatce popsány zde

 

Vědkyně Katarina Svoboda se nám na biochemii éterických olejů v Institutu Aromaterapie o Irisu zmínila. ( jupíííík!!! ) 

Cituji:

Na trhu se Irisový éterický olej nazývá orris root oil. Nebo palida v Itálii nebo germanika v Maroku.

Iris se pěstuje 5 let, až má velké oddenky. Ty se sklízí a usuší se. Ne na slunku, ale ve stínu. Tímto postupem celé rodiny Iris takto zpracovávají  po staletí.

Poté se skladuje 3-5 let, protože v tom oddenku dochází ke změnám. Je potřeba Iris hlídat před plísní. Pak se usušený oddenek umele, jakoby v kávomlýnku. Tento materiál pak destilují ale párou, ne ve vodě. A to co z toho vyjde tomu se říká Orris bitter beurred´iris. Světle žlutá nahnědlá tekutina, která je tekutá při vyšší teplotě 35 – 45 stupňů, proto se tomu říká butter. Voní podobně jako fialka. Promývá se to s alkali wasch a je z toho orris oil absolue. Iris se většinou pančuje. 

 

Takový éterický olej zatím nemá. Mám Iris absolue. Nejvíce Iris procent jsem našla u firmy Oshadi. Až 75%. 

 

Třeba vás Iris také zaujal? 

 

kosatec-eo.jpg

Vsevjednom.cz