Domácí krém, balzám nebo olej na opalování. 

 

krem.jpg

 

V létě patří ochrana proti sluníčku k nejvíce diskutabilním tématům. A zvláště, co se týče doma vyrobených přípravků. 

 

To, co se poslední roky děje kolem domácí kosmetiky, je zvláštní. Dříve si člověk v klidu míchal a byl spokojený. Nyní se objevují na netu všelijací odborníci, chemici, kteří kážou co se smí a co se nesmí. Ve finále pak namíchají svůj opalovací krém nebo olej, a přidají do něj oleje naprosto nevhodné na sluníčko. Jedním z nich je tolik skloňovaný malinový olej. 

 

Malinový olej -  nevědomá pohroma.

 

Malinový olej je zcela NEVHODNÝ pro přípravky určené na sluníčko!!!!!!! Kolem roku 2013 se začalo vykládat o UV olejů a někdo přiřadil malinovému oleji SPF 40-50. Od té doby už ne a ne se tohoto bludu zbavit. Zkoušeli jste ho třeba u moře? Já ano.

Pokud má něco padesátku, tak předpokládám, že se tím napatlu a jsem chráněná. Opak je pravdou. Tento olej jsem zkoušela přímo u moře v Itálii, a blbec přesně 14 dní před svatbou. smajl.jpg Spálila jsem se jako ďas, hlavu jsem měla jako lebkoun. Úpal, úžeh, smrt a pohroma. Již nikdy více!!!! 

Proto mě fascinuje, že se najde dost lidí, kteří stále tvrdí, že malinový olej je ochranný a vhodný na slunce. NENÍ. Už jen z toho důvodu, že je nenasycený, oxiduje na slunku a může poškodit pleť. Tak jako mě. V té době mě bohužel nenapadlo, že bych se mohla jako důkaz vyfotit. Z celé patálie mi tenkrát pomohl, mimo jiné, opůnciový olej a homeopatické léky. 

Malinový olej stál kolem 300,- Kč. Brávala jsem ho od jedné firmy. Jakmile začali lidé blbnout s jeho sluneční ochranou, během měsíce firma zvedla cenu na více jak 800,- Kč. No. Šikulky. Nicméně u mě tento olej tímto prostě skončil. Definitivně. Za tu cenu si mohu pořídit vzácnější a krásnější a milejší a ... tak no. 

 

Jaké oleje jsou vhodné na sluníčko?

STABILNÍ. Jojobový, avelánový, karanja, tamanu, mokřadkový, bambucké máslo atd. Ano, jsou sice dražší, ale ten výýýsledeek na pletiiii ooouuu jéééé!!!! A také - zkuste se podívat na složení oleje nebo krému v lékárnách. Např. opalovací krém v lékárně s avelánovým olejem. Cena jako prase a množství např. avelánového oleje? 0.02%. Chichííí!!! (pardon).

 

Je potřeba zdůraznit, že samotné rostlinné oleje NEMAJÍ šanci nás ochránit před spálením. Je potřeba k nim dodat oxid zinku a oxid titaničitý.

Oxid zinku je velice hojívý, mám ho velmi ráda. Je potřeba ho tzv. dispergovat. Mám dva dispergační mixéry. Červené barvy a zelené barvy. Dispergace - to je taková ta zvláštní vrtulka. Dokáže spojit vodu s olejem. Například.

 

mixer.jpg

 

Dispergovat oxid zinku ještě jde. Pokud nemáte dispergační mixér, lze koupit xperzi zinku. Koupit můžete zde.

 

Horší je oxid titaničitý. Můžeme koupit také již profesionálně dispergovaný ( tuto informaci mám od Jáji, děkuji ti.)

Je spoustu informací o tom, jak je tento oxid škodlivý. Já ho miluju. Dokáže krásně vysušit pleť a zahojit. Ty krémy na opalování jsou prostě super.

Jen ta rozpustnost při výrobě opalovacího krému v domácích podmínkách je dost těžká. Moje klientka chemička, Markéta S., která dělala diplomku na téma oxidů, mi sama potvrdila, že ten titan jde dost těžko rozpustit ve vodě nebo oleji. Proto je potřeba dispergace. Jen tak, smícháním a zašleháním do přípravku nic nezmůžeme. 

 

Já vezmu jojobový olej, nasypu oxid zinku, případně titaničitý, vezmu dispergátor, a disperguji minimálně 8 minut v kuse. Chvíli počkám, a pak opět. Pak nechám ustát do druhého dne a opět disperguji. Poté zakomponuji do celé směsi a opět disperguji. Nevím, co na to odborníci, ale já to vnímám jako super. Mám klientku, která strávila tři měsíce pracovně v Malajsii, a byla hodně nadšená. Každý máme pleť jinou. Proto buďte ze začátku opalování opatrní.

 

oxidy.jpg

 

Co se týče rostlinných olejů, tak pěkný článek o rostlinných olejích má na svých stránkách firma nobilis. Klikněte zde. Těch článků je na netu více, a vše je ve vaších rukách. smajl.jpg

 

Můj osvědčený opalovací přípravek. 

 

 

oleje.jpg

 

Schválně nepíši krém, protože to není voda v oleji, ani olej ve vodě, ale pouze oleje a másla. Což je vlastně balzám. Ne krém. 

 

Můj osvědčený balzám na opalování má zřejmě SPF cca 20 - 30. Je potřeba se ovšem tak jako tak na sluníčku chránit. My máme u moře stan, takže nepobýváme na přímém slunku. 

 

stan.jpg

 

Používám oleje:

 

Jojobový

- není to vlastně olej, ale vosk. Neužívá se vnitřně, protože by stejně prošel nestráven traktem ven. Je LUXUSNÍ!!! Tento olej používá ráda ajurvéda na masáž třetího voka. smajl.jpg Hodí se na suchou, starou, mastnou, ekzematickou pleť. Je to perla mezi oleji. 

 

Ricinový

- hydratuje, vyživuje, je silně protivráskový, výborný na jizvy, změkčuje. 

 

Mokřadkový

- je podobný svým účinkem jako jojobový, ale více hydratuje. Je to jeden z nejstabilnějších rostlinných olejů. 

 

Avelánový

- výborný na opalování. Nádherně zaceluje kůži, působí proti pigmentovým skvrnám, výborný na celulitidu.

 

Tamanu

-  hojivý, na kožní problémy, zaceluje rány, výborný na opary, plísně, popáleniny a je repelentní. Miluju ho. Mám ráda, když je můj krém ochranný i před hmyzem. 

 

Bambucké máslo s divokého sběru

- o bambuckém másle společně s recepty jsem psala klikněte zde

 

Urucum v jojobě

- urucum, oreláník, anatto - to vše je jedno a to samé. Je stokrát více bohatý na betakaroten než mrkev. Už Indiáni ho používali jako ochranu proti komárům a slunci. Já si dovezla urucum z cesty po Vietnamu. Jsou to taková semena, která musím rozmixovat na prášek. Používám ho i do samoopalovacího krému. Dělá mírně žlutou barvu na pokožce. Proto se Indiánům říká žluté tváře. 

urucum.jpg

 

 

Včelí vosk

- regenerační, hojivý, hladivý, na opruzeniny, vrásky, na všechno. smajl.jpg

 

Samozřejmě, že když se mi zdají tyto oleje hodně drahé, použiji kokosový olej, bambucké máslo, mangové máslo, včelí vosk a je to. Ovšem přátelé, kvalitní oleje jsou kvalitní oleje. Je super se rozmazlovat. Jedna moje klientka, farmaceutka mi řekla, že krém, který vyjde v domácí výrobě na cca 1000,- Kč, by v obchodě stál 6000,- Kč. Souhlasím. 

 

Poměry v receptu

Teď nemám na mysli sexuální život rostlinných olejů, ale jejich dávkování. smajl.jpg

Do velkého 1000 ml kelímku:

500 ml rostlinných olejů dle vašeho výběru

100g včelího vosku ( někdy přidám i více, někdy méně. Pak máte buď olej, nebo krém. Včelí vosk dělá hustotu.)

30 g zinku (pokud to přeženete, budete po namazání bílí jako strašidlo)

10g oxid titan

100g bambuckého másla ( miluuujuuu bambucké máslo z divokého sběru od www.nature-store.cz)

 

Esenciální oleje dle nálady. Používám eukalyptus globulus, ylang ylang, mrkev a někdy mátu. S mátou opatrně. 

 

Zinek a titan vsypte do jojobového a dispergujte. 

 

Zbytek olejů, másla a včelí vosk roztopte. Přidejte dispergované oxidy. A je to. Máme luxusní, hojivý, repelentní krém, který si mažu i na noc a ne den a je prostě úúúúžas. Tisíce děkovných dopisů... chichi. 

 

 

Vsevjednom.cz