Byla jsem požádána aromaterapeutickým internetovým časopisem Kouzlo vůní o napsání článku ze své praxe na nějaké ženské téma. A tak jsem si vybrala krásný příběh, který se udál před 8 lety. Je na téma:

Polycystických vaječníků a otěhotnění. 

sonicka.png

Soukromá fotka mé klientky, která mi dovolila příběh i fotku sdílet. DĚKUJI!! Miminko, které se narodilo jako první. 

 

„Polycystické vaječníky“ – diagnóza, se kterou si v současné době nevíme rady. Vaječníky jsou zvětšeny a obaleny velkým shlukem folikulů (budoucí vajíčko s podpůrnými tkáněmi). Nedochází k uvolňování vajíček a neprobíhá normální menstruační cyklus jako je to u zdravých žen. Dříve se myslelo, že jde o „prostou“ neplodnost, dnes víme, že příčiny jsou složitější.

Do doby, než se na mně obrátila klientka s tímto problémem, jsem vždy brala diagnózu jako konečnou a přijímala jsem ortel neřešitelnosti jako nezměnitelný. Nicméně praxe začala toto přesvědčení nahlodávat. Přicházela jsem na to, že se opravdu „zázraky“ dějí.

Když se na mně před osmi lety obrátila o pomoc klientka právě s cystickými vaječníky, pustily jsme se do rozmotávání problému. Moc jsme nedoufaly ve šťastný konec, ale nic jiného se nedalo dělat, protože podle lékařů je v tomto případě spontánní otěhotnění v podstatě vyloučené a většinou nastupuje velmi silná hormonální léčba, která ve velké většině případů odstraňuje jen nepříjemné průvodní jevy.

Před osmi lety jsem používala praktiky EFT, aromaterapii a homeopatické postupy.

Ve své praxi jsem se setkávala s mnoha událostmi, které mě naučily otevřenému postoji ke každému postupu, které nabízí vyřešení problému. Zprvu vypadá situace jako neuvěřitelná až zázračná, něco zkoušíme, protože si přejeme, aby problém zmizel, chceme udělat maximum..... pro čisté svědomí, že jsme nic neopomněli....a potom skoro nemůžeme uvěřit výsledku....

Nejdříve jsme začaly metodou EFT. Navazuje na staré tradiční postupy harmonizace fyzického těla s psychikou. Vychází z předpokladu, že bolest, nemoc a fyzické nepohodlí je důsledkem nevyrovnaného toku životní energie – v její cestě se nachází blokáda. Příčina těchto blokád je v nás, pramení z našich strachů a negativních emocí vůči okolí i nám samým. Chceme-li tedy změnit svůj zdravotní stav, je nezbytné změnit i své myšlení. Vyťukávaly jsme různé bolístky a probíraly co a jak. Během této terapie přišla klientka na jednu zajímavou věc – zřejmě nesnáší děti - když byla malá, tak ji velice ublížily. To bylo velice překvapivé zjištění! Děti přece milovala a usilovala o otěhotnění.

Metoda EFT je úžasná taky proto, že mi pomáhá najít vhodný aktuální homeopatický konstituční lék. Klientka po našem sezení odešla nejen s překvapivým zjištěním, které měla uloženo v podvědomí a se kterým bylo nutné se vyrovnat, ale i se svým konstitučním lékem. Homeopatické léky si klientky pořizují samy v lékárnách, její homeopatický lék byl jen a jen na její psychické a fyzické symptomy (jiný člověk by dostal i jiný lék, proto ho neuvádím).

Dále jsem ji namíchala směs rostlinných a éterických olejů s doporučením, aby si potírala několikrát denně podbřišek a bedra. Doufaly jsme, že pokud je bez fyzických potíží, do deseti dnů by měla začít menstruovat. V tomto případě jsem si vyzkoušela, že je úplně jedno, zda má klient nějakou závažnou diagnózu, či fyzickou potíž – aromaterapie funguje.

Směs, kterou uvádím je možno použít na vyvolání menstruace, ale je kontraidikační v těhotenství!

Rostlinné oleje

Míchám je v 50 ml dávkách. V tomto konkrétním případě: pupalkový 5 ml, šípkový 5 ml a slunečnicový nebo jiný neutrální olej v bio kvalitě 40 ml. Nahlížím na rostlinné oleje jako na komplex látek a účinků, ve kterých je skryta duše rostliny. A ta působí nejen na naše fyzické tělo, ale i na naši mysl, psychiku a duši.

 

Pupalkový olej - dávám pouze 5 ml, protože má svou specifickou vůni a má tendenci se ve směsi prosadit. Je prospěšné konzumovat tento rostlinný olej, protože působí na tvorbu ženských hormonů. Pupalka je kouzelná rostlinka s ženskou energií. Nakvétá večer okolo 18 hodiny a květy jsou zářivé až fosforeskující - opyluje je noční hmyz, krásně voní, jsou chutné, ráno vadnou - kvetou pouze jedenu noc.

 

Šípkový olej - dávám také pouze 5 ml, protože barví. Šípkový olej vnímám jako ženský, je to olej z růže - květu pro ženy. Léčí a vyhlazuje jizvy – nejen jizvy na těle (po zranění, po operaci), ale také jizvy na duši.

 

Slunečnicový olej je pro mě archetypem sluníčka. Květ slunečnice je nádherná mandala, která fascinuje svou harmonií.

 

Éterické oleje jsou duše rostliny jak už o nich psal J.W. Goethe, jsou to vesmírné vysílače.

Používám základní směs : Jasmín, Šalvěj lékařská (v další terapii vyměňuji za Šalvěj muškátovou), Geránium a Ylang ylang. K základu přidávám éterické oleje podle psychického stavu klienta a v těchto situacích nejčastěji volím Fenykl a Grep.

 

Jasmín je vhodný na vyvolání menstruace. Je to z mého pohledu jednoznačně ženská bylinka - kvete v noci a květy se sbírají časně ráno. Ale POZOR, jasmín na vyvolání menstruace ano, ale během těhotenství NE! (Když vyvolávám masáží porod při přenášení a hrozícím císařském řezu, použiji jasmín jako první „hned ve dveřích“ pokud ženě voní!! Pokud ne, udělám směs, kde ten jasmín schovám do éterických olejů, které klientka vnímá jako příjemné).

Šalvěj – to je ochranná bylinka. Podle Institutu aromaterapie je „estrogen like“. Ženám, které mají potíže s menstruací, estrogen většinou chybí.

Geránium - opět ženská bylina, která pomůže v hormonální sféře. Je zajímavá tím, že dokáže dorovnat nejen estrogeny, ale i androgeny. Přírodní prostředky nepůsobí, na rozdíl od chemických léků, násilně, a tak přirozeně dorovnávají to, co je potřeba.

Fenykl - je vynikající protikřečový éterický olej (ne nadarmo je první volbou na bolest bříška pro miminka), a opět výborný na hormony. Obsahuje trans - anethol, který má účinek jako šalvěj (estrogen like). Domnívám se, že je málo využíván - na křeče se velkou měrou používá hlavně heřmánek ( modrý nebo římský). Fenykl je výborná léčivá rostlina, kterou doporučovala už Hildegarda z Bingenu na očištění organizmu od jedů. Je tedy smysluplné fenykl na cysty použít. Fenykl čistí i duši, spolu s éterickými oleji Kmín a Muškátový oříšek je řadím do spirituálních éterických olejů na čistění karmy.

Ylang ylang - těžká vůně, dorovnává jak ženskou tak mužskou energii. Musí se s ní opatrně, protože dokáže „euforicky naladit“ a to v kombinaci s éterickým olejem Šalvěj, který to dokáže také, je silná kombinace

Grep - tak to je slast. Doporučuje se při zahlcení organismu toxiny, ale i při zahlcení mysli přemírou myšlenek. Je čistící a protikřečový. Celou směs krásně odlehčí.

 

Dávkování jednotlivých éterických olejů je individuální. Do 50 ml dávám 2 kapky Jasmínu, 4 kapky Šalvěje, 4 kapky Geránia, 1 kapku Ylang-ylang, 3 kapky Fenyklu, 7 kapek Grepu.

Směs míchám podle stavu klientky, takže jednotlivé éterické oleje měním. Podle známého mnou parafrázovaného hesla: Fenykl a Grep příchází a odchází, ale Jasmín, Šalvěj, Geránium a Ylang-ylang zůstává...

 

Předpokladem úspěchu je spolupráce s lékaři, v žádném případě je neobcházejme!! Mám to štěstí, že spolupracuji s Gynekologickým centrem Šárka v Brně, kde se k ženám chovají velice citlivě a berou v potaz vše, co může pomoci. Paní mudr. Šárka Kutálková je obdivuhodný člověk - lékařka i žena.

Přikládám i slova klientky, která za mé pomoci cystické vaječníky dokázala překonat a jejímu dítěti je dnes už 7 let.

.

„Tehdy má diagnóza opravdu bylo PCO (polycystické vaječníky).Lékař mi sdělil, že otěhotnění je bez příslušné medikace nemožné. Nasadil Clostilbegyt, který měl podpořit ovulaci a Duphaston, který měl buď vyvolat menstruaci v příslušný den cyklu nebo podržet těhotenství, pokud by se zdařilo (popsáno laicky). Po Clostilbegytu jsem mívala návaly horka a bušení srdce, nikdo nesledoval ovulaci, a po Duphastonu žádná menstruace nepřišla, ale těhotná jsem taky pořád nebyla. Upřímně: chvílemi mne přepadaly pocity zoufalství. Řekla jsem si, že takto to asi nepůjde a medikaci jsem bez dovolení doktora vysadila - gynekoložka tuto zprávu nijak nekomentovala. Šla jsem za paní Xenií Bodorík Pilíkovou a ta doporučila masírovat bříško éterickým olejem Šalvěj - menstruace dorazila ještě týž den. Dál jsme břicho mazali čímsi z růže, k tomu homeo.....(opět popsáno laicky) Otěhotněla jsem do 2 měsíců a to jsem se chtěla objednat na umělé oplodnění. Pak jsem se už jen nemohla dočkat až bříško bude co nejvíc vidět :-). No a dnes 7 let poté očekáváme už třetího potomka a kromě dobré rady, milujícího muže a kupy lásky k tomu, není potřeba vůbec nic :-). Tak nevím Xeničko, jestli toto jsou ty pocity, které jste chtěla popsat.“

 

Ano, to jsou ty pocity, které jsem žádala. Komplexní přístup se vždy vyplatí – společný postup lékaře a terapeuta je nanejvýše přínosný a pacient či klient z toho vychází vítězně – o to nám jde. Léčit se musí nejen fyzické tělo, ale i duše.

V současné době jsem k EFT, aromaterapii a homeopati přidala ještě práci s Bachovými esencemi a tkáňovými solemi.

 

Xenie Bodorík Pilíková

 

Informace jsem tenkrát měla hlavně z Institutu. S odborností článku mi pomáhaly mé dvě učitelky Věra a Iva.

Institut Aromaterapie Věry Chvojková

ing. Věra Žďárská - bylinková zahrada Valtice

ing. Iva Valentová - www.uroboros.cz

 

Vsevjednom.cz